Bees & Honey leci w turkus

Rozwój jest dla nas ważny. Chcemy, aby w naszym ulu wszyscy czuli się dobrze i rozwijali swoje talenty. Od samego początku dążyliśmy do tego, by stać się agencją turkusową, jednak to w tym roku zdecydowaliśmy się podjąć konkretne kroki w tym kierunku. Dlatego właśnie nawiązaliśmy współpracę z ecoCoachami, z Markiem Wzorkiem na czele, którzy wiedzą najlepiej, o co chodzi w turkusowym modelu pracy.

A o co tutaj chodzi?

Na samym początku warto dodać parę punktów, które wytłumaczą, co kryje się za turkusową barwą organizacji.

  • Rezygnujemy z hierarchii władzy – działamy razem, wspólnie tworząc nasz ul.
  • Nie definiuje nas stanowisko, tylko nasze umiejętności i wartości, które wyznajemy.
  • Każdy i każda z nas jest tak samo ważny i ważna.
  • Nasza praca opiera się na wzajemnym szacunku, zaufaniu, ale przede wszystkim na współpracy.
  • Stawiamy na zespołowość i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za swoje decyzje. Niczego nie ukrywamy – transparentność jest dla nas ważna.

Gdzie i z kim?

Co dwa tygodnie w czwartki odbywamy w naszym ulu grupowe spotkania z ecoCoachami (trochę jak obiady czwartkowe, ale w agencyjnym vibie), na których poznajemy najpierw filozofię turkusu, razem z jego metodologią i ogólnym podejściem, a potem ćwiczymy nowe umiejętności w zespole pod ich czujnym okiem.

Co nam to daje? Dzięki systematycznej pracy rozwijamy się jako spójny zespół, który rozumie się w mig. Nasza współpraca przekłada się na prężne (i przynoszące radość) działanie całego ula.

Osobami, które prowadzą nas za rękę, burzą nasz światopogląd i budują go na nowo, są ecoCoachowie: Marek Wzorek oraz Artur Szmiłyk. Dzięki Wam! To na pewno nie jest proste zadanie, by ujarzmić i uciszyć te wszystkie pszczele indywidua w jednym pomieszczeniu.

Zrób test, a powiemy kim jesteś

Na początku wypełniliśmy test Gallupa, który określa naturalne talenty oraz obszary, w jakich powinniśmy się rozwijać, i które przyniosą nam największą motywację oraz samorealizację. Testów było w sumie 18, czyli tyle, ile Pszczół w tamtym momencie w Bees & Honey (rozrastamy się!). Wspomnieliśmy wyżej o tym, jak ważna jest transparentność – dlatego wszyscy mamy wgląd do swoich wyników.

To pomogło nam poznać TOP 5 cech osobowości każdego i każdej z nas oraz wszystkie naturalne talenty (których jest aż 34!). Dzięki temu odkryliśmy, jacy właściwie jesteśmy i dlaczego podejmujemy takie, a nie inne decyzje. I to nie tylko te zawodowe, ale także w życiu codziennym. Fun fact, po samych wynikach testu można spokojnie zgadywać, kto siedzi w Kreacji, kto w Client Servicie, a kto w New Bizie!

Z uzyskanymi wynikami każdy i każda z nas odbył i odbyła indywidualne rozmowy z coachami, by lepiej zrozumieć swoje miejsce w zespole, czy po prostu własne reakcje, oraz by rozwijać swoje mocne strony i akceptować te gorsze.

Liderzy naszego ula i jego poszczególnych obszarów oprócz testów mają również indywidualnie prowadzone szkolenia przez czas trwania całego procesu.

Jak wygląda nasza droga w stawaniu się turkusowymi Pszczołami?

Na spotkaniach przechodzimy przez filozofię turkusu, uczymy się jeszcze lepiej współpracować ze sobą, ćwiczymy rozwiązywanie problemów, zarządzanie swoim czasem, stawianie (i wykonywanie) grupowych oraz indywidulanych OKR-ów. Mierzymy swoje wspólne wyniki, ale również samopoczucie. Coraz mocniej zaczynamy przypominać wielkie puzzle, gdzie każdy element jest tak samo ważny, bo bez niego (i bez niej) nie byłoby dobrze funkcjonującej całości. 

Co więcej, poruszamy i analizujemy wspólnie wiele sytuacji istotnych z punktu widzenia naszej agencji, jak również z perspektywy wewnątrz-zespołowej. Uczymy się dawać konstruktywny feedback (to wcale nie jest takie proste, jak z początku myśleliśmy!) i staramy się lepiej zrozumieć nasze mechanizmy.

Wprowadzając samozarządzanie i samoorganizację, każdy i każda z członków grupy decyduje o swoim czasie, przestrzeni i projektach, które realizuje. Dzięki temu każda Pszczoła w zespole czuje, że to od niej zależy praca, jaką wykona; czujemy też większą odpowiedzialność za wszystkie sukcesy, które osiągamy w naszej pracy.

Na spotkaniach grupowych ustalamy swoje cele, które chcemy zrealizować (wspomniane wyżej OKR-y). Zarówno wspólnie, jak i indywidualnie. Wiele z nich już przynosi namacalne miodne efekty. Jeśli chcesz coś osiągnąć, ustaw sobie konkretny plan działania i deadline. Nie rozmywaj się na milion innych tematów.

Skrzydło w skrzydło

To może wydawać się skomplikowane, ale mechanizm jest bardzo prosty: szczęśliwi ludzie są bardziej efektywni, a wzajemne zaufanie jest podstawą każdego dobrze funkcjonującego organizmu. Po prostu lubimy dbać o nasz ul, dzięki czemu wypuszczamy w świat tyle dobra. Cieszymy się, gdy i Wy to zauważacie – ile już razy mieliśmy sytuacje, w których usłyszeliśmy, że chcecie z nami pracować nie tylko dzięki naszym umiejętnościom i realizacjom, ale też dla atmosfery zespołowości i zgranego team spirit, które wytwarzamy! Lubimy uwijać się przy miodzie – skrzydło w skrzydło.

Ta strona korzysta z cookies. Kontynuując, zgadzasz się na używanie ciasteczek oraz przyjmujesz do wiadomości, że stronę chroni prawo autorskie © i że wszelkie prawa do jej elementów są zastrzeżone.